Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Miniatures 12746154



*

nr 1274 6154


MINIATURES

3 pcs. Ceramics, signed. Varav 2 pieces, är Ulla Winblad, Alingsås, height: 3-11 cm, en är lagad.


3 st. Keramik, signerade. Varav 2 st. Är Ulla Winblad, Alingsås, Höjd: 3-11 cm


Condition: en är lagad

Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday September 9 2019
at 20:51:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/9 09:35:18 1      hidden*


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alingsås keramik miniatyrer är ulla winblad
  • 8243 Ask
    with lid, Sèvres. Length: 13 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:13
  • 8342 PUNCH BOWL
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:41
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8303 DISH
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:54
  • 8082 FRUITS
    stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:05




Ladda ner broschyr